Our Committees

Board Committees

Board Development

Chair:  Richard Blumberg

Daniel Baker 

Jeanne Farr

 

Finance & Audit

Chair: Tony Thomas

Dan Baker

Bruce Davis

Jeanne Farr

Michelle Jordan

Peggie Webb

Eileen Elias

Ray Snyder

Juanita St. Croix

Personnel

Chair: Peggie Webb

Daniel Baker

Eileen Elias

Standing Committees

Accreditation

Chair: Bruce Davis

Richard Amado

Tim Barksdale

Astrid Berry

Jeanne Farr

Kelly Knarr

Gurit Lotan

John McGonigle

Donna McNelis

Deceil Moore

Uzama Price

Danette Raymond

Hugh Sage

Edward Seliger

Scott Sleeman

Michael Schroeder

Ray Snyder

Brad Wyner

George Zukotynski

Awards

Chair: Stephen Ruedrich

Dan Baker

Rob Fletcher

Donna McNelis

Louis Lindenbaum

Anne Hurley

Jeanne Farr

 

 

 

Certification – Clinical

Co-Chair: Tim Barksdale

Co-Chair: Robin VanEerden

Samantha Adams

Richard Amado

Christi Amato

Molly Brown-Steranko

Jerrold Edelberg

Lucy Esralew

Jeanne Farr

Mark Fleischer

Randy Fulton

Susan M. Havercamp

Donna McNelis

Deceil Moore

Edward Seliger

Juanita St. Croix

Robin VanEerden

James Wiltz

Certification – DSP

Chair: Melissa Cheplic

Jeanne Farr

Jerry Hodges

Donna McNelis

MacDonald Metzger

Deceil Moore

Susan Morris

Susan O’Neil

Jeffrey Schmunk

Edward Seliger

Mischa Stanton

William Tapp

Tony Thomas

Michael Wolf

Certification – Specialist

Co-Chair: Uzama Price

Co-Chair: Bradley Wyner

Astrid Berry

Lori Burkett

Loryn Butler

Melissa Cheplic

Bruce Davis

Marie Dube

Jeanne Farr

Crystal Hargrove

Beverly Harris

Jerry Hodges

Robert Huebel

Alyse Kerr

Frank Kiefer

Cecilia Kittell

Jonathan Krueger

Alyssa Laube

Donna McNelis

Susan Morris

Stephanie Napoleon

 

Certification – Specialist 

Connie Orr

Kevin Otiker

Chad Perrin

Amy Pfarr

William Ritt

Robert Scholz

Michael Schroeder

Matthew Seago

Scott Seekins

Edward Seliger

Amy Shemoel

Vernetta Simmons

Mike Sink

Heather Slugaski

Danyale Sturdivant

Katrin Sweeney

Robin VanEerden

Meredith Vivaldi

Ginger Yarbrough

Conference & Education

Chair: Brian Tallant

Dan Baker

Gwendolyn Barnhart

Alicia Bazzano

Betsey Benson

Rick Blumberg

Meg Boera

Melissa Cheplic

Allison Cowan

Jana Dreyzehner

Tina Evans

Todd Feasel

Sue Gamache

Julie Gentile

Chelsea Holcombe

Anne Hurley

Ellie Jazi

Brandi Kelly

Diane Cox Lindenbaum

Donna McNelis

Macdonald Metzger

David O’Neal

Deborah Richards

Sharon Robbins

Stephen Ruedrich

Tom Scheidemantel

Michael Schroeder

April Stein

Megan Talley-Lindsey

Tony Thomas

Che Walker

Jim Wiltz

George Zukotynski

Family Voices

Co-Chair: Sue Gamache

Co-Chair: Julia Pearce 

Joan Arent

David Armes

Elizabeth Arnold

Cathi Bornhop

Connie Boyar

Evalyn Carver

Judy Cerano

Michelle Covington

Bruce Davis

Neen Davis

Lorraine D’Sylva-Lee

Kerri Erb

Jeanne Farr

Robert Fletcher

Sue Lerner

Carol Meredith

Becky Miller

Martha Moyer

Jennifer Phillips

Donna Raphael

Danette Raymond

Laurie Raymond

Tanya Savko

Alisa Skatrud

Danyale Sturdivant

Karen Taycher

Jenise Woolf

George Zukotynski

Intersystems Collaboration

Co-Chair: Jeanne Farr

Co-Chair: Rob Fletcher

Barbara Brent

Melissa Cheplic

Jana Dreyzehner

Eileen Elias

Jane Mullen

Julian Pearce

 

 

 

Membership

Co-Chair: MacDonald Metzger

Co-Chair: Elliot Greene

Jeanne Farr

Jodie Hofer VanNess

Tony Thomas

Peggie Webb

Carly Winnie

Policy

Co-Chair: Eileen Elias

Co-Chair: Robert Fletcher

Anne Blackfield

Connie Boyar

Barbara Brent

Judy Cerano

Melissa Cheplic

Neeta Das

Jana Dreyzehner

Lorraine D’Sylva-Lee

Christina Dupuch

Lauren Falls

Jeanne Farr

Doug Gallion

Lynda Gargan

Colleen Horton

Diane Jacobstein

Jeffrey Keilson

Jackie Keith

Amie Lulinski

Barbara Merrill

David Miller

Jane Mullin

Julia Pearce

Maria Quintero-Conk

Dana Renay

Ryan Rhoads

Jack Rollins

Apryl Rosas

Leslie Rubin

Celine Turco

Bruce Wexler

Research

Co-Chair:  Steve Reudrich

Co-Chair: Thomas Scheidemantel 

Sally-Ann Cooper

Anna Erb

Anna Esbensen

Jeanne Farr

Elliot Greene

Sigan Hartley

Angela Hassiotis

Richard Hastings

Susan Havercamp

Hannah Jurewicz

John Keesler

Sehbah Krautter

Yona Lunsky

Danette Raymond

Sharon Robbins

Johannes  Rojahn

Rosie Staal

Joanne VanDerNagel

Neomi van Duijvenbode

Peggie Webb

Jonathan Weiss

Jim Wiltz

Mike Wolff