Our Committees

Board Committees

Board Development

Co-Chair:  Peggie Webb

Co-Chair: Juanita St. Croix

Jeanne Farr

Finance & Audit

Chair: Tony Thomas

Dan Baker

Bruce Davis

Jeanne Farr

Ray Snyder

Juanita St. Croix

Carly Winnie

Personnel

Chair: Peggie Webb

Daniel Baker

Standing Committees

Accreditation

Chair: Ray Snyder

Richard Amado

Tim Barksdale

Astrid Berry

Bruce Davis

Jeanne Farr

Kelly Knarr

Gurit Lotan

John McGonigle

Donna McNelis

Deceil Moore

Uzama Price

Danette Raymond

Hugh Sage

Scott Sleeman

Michael Schroeder

Ray Snyder

Brad Wyner

George Zukotynski

Awards

Chair: Stephen Ruedrich

Dan Baker

Rob Fletcher

Donna McNelis

Louis Lindenbaum

Anne Hurley

Jeanne Farr

 

 

 

Certification – Clinical

Co-Chair: Tim Barksdale

Co-Chair: Robin VanEerden

Samantha Adams

Richard Amado

Christi Amato

Molly Brown-Steranko

Jerrold Edelberg

Lucy Esralew

Jeanne Farr

Mark Fleischer

Angela Fucci

Randy Fulton

Susan M. Havercamp

Nettie Johnson-Yengbeh

Donna McNelis

Hannah Meyer

Deceil Moore

Bob Naftal

Michelle Stagmer

Juanita St. Croix

Robin VanEerden

James Wiltz

Certification – DSP

Chair: Melissa Cheplic

Jeanne Farr

Jessica Hamlyn

Donna McNelis

MacDonald Metzger

Deceil Moore

Susan Morris

Mischa Staton

Tony Thomas

Carly Winnie

Michael Wolff

Certification – Specialist

Co-Chair: Uzama Price

Co-Chair: Bradley Wyner

DeAnn Barnes

Lynn Beattie

Adrienne Beatty

Kristen Benway

Astrid Berry

Tiffany Brezenski

Keshia Bunch

Lori Burkett

Loryn Butler

Lauren Camlin

Melissa Cheplic

 Adriana Correa-Sineni

Tracy Cuthie

Bruce Davis

Marie Dube

Julie Dunmire

Alyssa Eberts

Jeanne Farr

Shannon Gabriel

Crystal Hargrove

Beverly Harris

Jerry Hodges

Jen Hoskins

Robert Huebel

Alyse Kerr

Frank Kiefer

Cecilia Kittell

Jonathan Krueger

Alyssa Laube

Certification – Specialist 

Donna McNelis

Terry McNelis

Susan Morris

Stephanie Napoleo

Alisha Oakes

Connie Orr

Kevin Otiker

Jazmine Pegues

Chad Perrin

Amy Pfarr

Christy Pruess

William Ritt

Frances Ryan

Robert Scholz

Michael Schroeder

Matthew Seago

Scott Seekins

Amy Shemoel

Melissa Shingle

Kerr Siegemund

Vernetta Simmons

Mike Sink

Heather Slugaski

Ryne Smith

Danyale Sturdivant

Katrin Sweeney

April Tate

Clare Tysz

Robin VanEerden

Meredith Vivaldi

Ginger Yarbrough

Membership

Chair:  Elliot Greene

Jeanne Farr

Jodie Hofer VanNess

MacDonald Metzger

Gabriela Severino

Tony Thomas

Peggie Webb

Carly Winnie

Research

Co-Chair:  Steve Reudrich

Co-Chair: Thomas Scheidemantel 

Sally-Ann Cooper

Anna Erb

Anna Esbensen

Jeanne Farr

Elliot Greene

Sigan Hartley

Angela Hassiotis

Richard Hastings

Susan Havercamp

Hannah Jurewicz

John Keesler

Sehbah Krautter

Yona Lunsky

Danette Raymond

Sharon Robbins

Johannes  Rojahn

Rosie Staal

Joanne VanDerNagel

Neomi van Duijvenbode

Peggie Webb

Jonathan Weiss

Jim Wiltz

Mike Wolff